Bajeczna Bielizna

Blog o bieliźnie dla kobiet i mężczyzn

Za nieodłączny element bieliźnianej garderoby można uznać również piżamę. Jako że lato właśnie się zaczyna, a słupek rtęci niejednokrotnie oscyluje w okolicach 30 stopni i więcej, postanowiliśmy odpowiedzieć na pytania tych wszystkich, którzy mają dylemat z wyborem piżamy na lato. Jasne jest przecież to, że noce bywają równie ciepłe, co dni i tylko szaleniec tuż przed zaśnięciem wskoczy w długą, flanelową piżamę, a dodatkowo otuli się kołdrą. Jak wybrać, aby spać spokojnie?

Jednym z ważnych elementów, który pozwoli przespać całą noc bez przegrzewania się, a przy tym ciągłego wiercenia, aż wreszcie budzenia, jest długość piżamy. Zdecydowanie odpadają zestawy z długim rękawem i nogawkami do kostek, nawet, jeśli uszyte są z przewiewnego materiału. Latem powinny królować krótkie spodenki, najlepiej szorty, ewentualnie typu 3/4 oraz koszulki z krótkim rękawem, a najlepiej na ramiączkach. Ta zasada dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Druga sprawa – materiał. Przewiewność to w tym wypadku podstawa. W tym wypadku, zdecydowanie odpadają piżamy flanelowe – te są dobre na zimę, bo zatrzymuję ciepło, które w nocy oddaje organizm. Najbardziej „optymalnym” materiałem będzie oczywiście bawełna, bo sprawi, że skóra będzie swobodnie oddychać, nie dojdzie też do żadnych otarć czy podrażnień. Warto rozejrzeć się też za piżamami lnianymi lub, jeśli zależy nam na „podkręceniu” nieco nocnej atmosfery – satyny lub jedwabiu.

To dość oczywiste, choć nie dla wszystkich – piżama powinna mieć też odpowiedni rozmiar. Nie polecamy piżam za małych – te, poprzez uciskanie, uwieranie będą powodowały dyskomfort. Już lepszym rozwiązaniem jest zakup piżamy, np. o dwa rozmiary większej – ta zapewni swobodę ruchów i odpowiednią wentylację.

Pamiętajmy, że piżama to jedno, a dobór odpowiedniej kołdry – najlepiej lekkiej, letniej, poduszki i oczywiście łóżka, to również ważne czynniki mające wpływ na prawidłową higienę snu. Jeśli nasze łóżko będzie niewygodne, to żadna, nawet najbardziej wygodna i przewiewna piżama nie poradzi sobie z nocnym wierceniem, napadami duszności i pragnienia.

Zostaw komentarz